Svakodnevno donošenje odluka može biti iscrpljujuće. Naročito ukoliko pred sobom imamo pregršt izbora: od biranja između stotina onlajn recepata za večeru, preko odevne kombinacije za poslovni sastanak, pa sve do odabira odgovarajućeg kandidata među stotinama prijava za posao.
Kada shvatimo da na dnevnom nivou donosimo na stotine velikih ili malih odluka, postaje jasnije zbog čega na kraju postanemo umorni i ravnodušni, te se naši izbori često ispostave kao pogrešni.
Kako bismo izbegli „zamor od odlučivanja“ stručnjaci savetuju sledeće efikasne taktike.
Rešite se „malih odluka“
Iako deluju beznačajno, sitne odluke koje donosimo svakog dana i te kako mogu „pojesti“ naše vreme i iscrpeti energiju koja nam je neophodna za donošenje onih drugih, krupnijih odluka. Upravo iz ovog razloga je i je bivši američki predsednik Barak Obama nosio samo plava ili siva odela dok je bio na funkciji. Dakle, eliminisao je sam proces razmišljanja o sporednim stvarima, kako bi sačuvao fokus za odluke koje su zaista važne. Smanjivanjem broja izbora koje morate da napravite, stvarate više mentalnog prostora za bitne stvari.
Ne donosite odluke kada ste umorni
Najbolje vreme za donošenje teških odluka jeste onda kada imate najviše energije. Za mnoge ljude su to uglavnom prepodnevni časovi. Ukoliko ste umorni, pokušajte da izbegnete ovaj proces, te ga odložite za period kada su vam „napunjene baterije“ i kada ste budete potpuno sigurni da vam je um bistar.
Osluškujte svoju intuiciju
Većina nas je potpuno ubeđena u to da za donošenje važnih odluka neophodno vreme, analiza, vaganje, odmeravanje eventualnih posledica. Međutim, istraživanja su pokazala da su brze, odnosno instiktivne odluke podjednako dobre, ako ne i bolje. Naime, Janine Willis i Alexander Todorov sa Univerziteta Princeton otkrili su da svoj sud o nekoj osobi ili situaciji ljudi donose u prvih 100 milisekundi nakon što ih vide. Uz duže posmatranje – do jedne sekunde – istraživači su otkrili da posmatrači retko revidiraju svoje stavove, već samo postaju sigurniji u ono što su najpre pomislili.
Naravno, to ne znači da sve odluke treba donositi na ovaj način. Dodatne informacije će svakako pomoći da vaše odluke budu racionalnije. Međutim, ukoliko ste preopterećeni unformacijama u toj meri da više ne znate šta da mislite, setite se svog prvog utiska ili reakcije i oslonite se na svoj unutrašnji osećaj, jer ste na podsvesnom nivou odluku već doneli.